My favorite find for this week is another “appliance”.  A grain mill makes it possible for us to have many baked goods and for this I am thankful.  It will make your cost of flour affordable.  I make 7 1/2 cups of brown rice flour for $1.38.  I think it costs about $4 for roughly 4 1/2 cups of brown rice flour.  So, just based on that it’s a huge savings if you and your family enjoy baking and bread.

I got my mill from here.  This is the same one a couple of my friends had and so I went with it.  As it’s the only one I’ve ever had I don’t really have a comparison.  If you have a grain mill, please share.



Cookbook available for purchase!! Click here to purchase!  Get your copy today!